horma kanyonu

 1. 1
  Kastamonu, Pınarbaş İlçesine 5 km uzaklıkta bulunan, içinde boydan boya yürüyüş platformu bu yıl itibariyle bitirilen kanyondur, 3,5 km uzunluğu vardır, kanyonu oluşturan zara çayı kanyonun diğer ucunda 15 metre yüksekten dökülüyor ve ılıca şelalesini oluşturuyor.

  (bkz: Ilıca Şelalesi)
  #107 eru | 12 ay önce
   
 2. 2
  Küre Dağları Milli Parkı içerisinde yer alıyor. 14 adet tur güzergahından biri olan "TUR GÜZERGAHI-7 YANARDAĞ MAHALLESİ - HORMA KANYONU - ILICA ŞELALESİ" ile birlikte gezip görülebilecek bir doğa güzellliğidir. Güzergah 3,1 km uzunluğunda ve yalnızca yaya girişine izin veriliyor. Kanyonun içerisinde bulunduğu güzergah Tampon bölgede Yanardağ Mahallesi’nden başlayarak, Milli Park sınırları içindeki Horma Kanyonu üst sınırını takip ederek Ilıca Şelalesinde son buluyor

  Valla Kanyonu ve Ulukaya Şelalesi'ni de içinde barındıran Küre Dağları Milli Parkı'nın sitesinde kanyon için:

  "Horma Mahallesi’nden başlayarak Ilıca Şelalesi ile son bulan yaklaşık 4 km uzunluğa sahip bir kanyondur. Devrekani Çayı alanın karakteristik özelliğini temsil edebilecek nitelikteki başlıca su kaynaklarından biri oluşu ve Kanlıçay ile birleşerek Valla Kanyonu gibi çok kıymetli bir kaynak değerini oluşturuyor olması yanında fauna (kuşlar) açısından önemli bir bölgedir. Ayrıca Milli Park’ın kuzey ve güney bölümü arasında yer alan bir ekolojik koridor özelliği taşımaktadır."

  denilmektedir.
  #1878 vonidi | 4 ay önce
   
. . .