atatürk arboretumu

 1. 1
  sarıyer, bahçeköy'de bulunan ağaç müzesi. belgrad ormanı'nın bir parçası olarak orman fakültesi için 1949 yılında yapılmaya başlanmış, 1981'de atatürk anısına şimdiki adını almış olan değişik ağaç türlerini bir arada görme imkanı veren yer. içinde 3 tane küçük gölet ve bir eski itfaiye gözetleme kulesi var.

  bir müze olduğu için içerde piknik yasak ama yine de haftasonu kirlilik yaşanıyor.

  giriş yakın zamana kadar hafta sonu yasak iken şimdilerde 15-20 tl gibi ücretleri var. hafta içi 7* tl ve gidecekseniz ücretten dolayı değil de kalabalıktan dolayı hafta içini seçmeniz daha iyi olacaktır.
  #323 eru | 11 ay önce
   
 2. 2
  08:30 - 17:00 arası Pazartesi hariç her gün açıktır. Gezeceklere tavsiye açılış da girilmesi ve öğleden sonraya bırakılmaması yönündedir.

  Hafta içi giriş ücreti 7,5 TL (öğrenci 2,5 TL)
  Hafta sonu giriş ücreti 20 TL (öğrenci 7,5 TL)
  21 MArt Orman gününde tüm vatandaşlar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda bir çocuk ve refakatçisi bir yetişkin için girişler ücretsizdir.

  Banklarda oturabilirsiniz ama piknik yapamazsınız.

  Ayrıca göletin bir tarafından öteki taraftakiler hakkında ağır bir eleştiri ya da sinkaflı bir küfür kullanırsanız, göletin karşısındakilerden kan donduran, beyin devresi yakan "sesiniz buraya geliyor gençler!" karşılığını alabilirsiniz. (Yaşanmıştır) Göletin büyük olmadığı ve sesin karşı kıyıdan rahatlıkla duyulabildiğinin bir kanıtı.

  Kış aylarında özellikle sağlam kar yağdığında hafta içi sessiz bir anında yakalarsanız çok güzel bir ortam yakalamış olursunuz.

  Şansınız varsa Arboretum'daki Kaliforniya Sekoya ağacını bulup o muhteşem yumuşaklıktaki gövdesini okşayabilir veya kendinize favori başka bir ağaç (bitki) türü bulabilirsiniz.

  Evlenecek olanların da foto çekimi için kullandıkları bir mekan olduğundan fotoğraf makinesi ile gireceklerden "orman genel müdürlüğü" okkalı bir ücret alınır. (400 TL + KDV) Randevu almadan çekime giderseniz kota (hafta içi 15 hafta sonu 10 çekim randevusu) nedeniyle giremeyebilir veya kapıda içerdekilerin çıkmasını bekleyebilirsiniz.

  İçeri alınmayacaklar listesi destan uzunluğundadır: Su ve çocuk maması hariç her türlü yiyecek-içiçek, Evcil Hayvan, Tripod, Bisiklet, Top, Uçurtma, Balon, Konfeti, Diğer açık alanlarda oynanabilen oyuncaklar, Kostüm, Multirotor türleri, Drone, Enstrüman, Spor Aleti, Profesyonel fotoğraf çekimine konu olabilecek her türlü aksesuar ve çekim malzemeleri (gelin taçı, sepet, balon, örüt v.b.) ve Yedek Kıyafet.

  Ayrıca Ücretli fotoğraf çekimleri dışında ziyaretçiler düğün, nişan elbiseleri ile içeriye alınmıyor... (İlginç ülkeyiz, çok şık gitmeyin damat zanneder almazlar.)
  #1876 vonidi | 4 ay önce
   
. . .