schengen bölgesi

 1. 1
  Avrupa Birliği’nde 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu sözleşmeye taraf ülkeler kendi aralarındaki sınır kontrollerini kaldırmış ve sadece dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar uygulamaya başlamıştır, böylece ortaya çıkan bölgeye schengen bölgesi deniyor. biz de bu sözleşmeye taraf olmayı ne kadar istesek de yıllardır kapıda bekliyoruz ve vize alabilmek için hala birçok evrak topluyor ve vize ücreti ödüyoruz.

  AB üyesi olan Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan Schengen bölgesindedir.

  AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein Schengen bölgesine dahildir.

  Avrupa kıtasının dışında olan Azorlar, Madeira ve Kanarya Adaları Schengen bölgesine dahildir.

  Monako, San Marino ve Vatikan Schengen bölgesine dahil değildir ancak sınırları tamamen açıktır.

  Schengen Bölgesine katılmamış olan 6 AB üyesi bulunmaktadır, dışarıda kalmayı tercih eden İrlanda ve Birleşik Krallık ve yakında katılmaları istenen ve katılmayı amaçlayan Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs.
  #29 eru | 8 ay önce
   
 2. 2
  Covid-19 salgını sonrası Avrupa ülkeleri biribirine girmiş ve bu salgının Schengen bölgesinin sonu olduğunu söyleyen politikacılar bile olmuştur. Kanımca bu salgın boyunca yaşananlar birliği yıpratır ama dağıtmaz.
  #1738 murtidimension | 2 ay önce
   
. . .