avrupa hareketlilik haftası

 1. 1
  Orijinal adı "European Mobility Week" olan ve her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan bir Avrupa Komisyonu kampanyasıdır. Bu kampanya o kadar ses getirici olmuştur ki, hem Türkiye'nin hem de Avrupa ve dünyanın birçok ülkesindeki yerel yöneticiler, takım elbiseleri içinde bisiklete binerek yaptıkları sosyal medya paylaşımları ile birbirleriyle yarışmaya başlamışlardır. Artık birçok yerde "Dünya Otomobilsizlik Günü" olan 22 Eylül'de sokakların trafiğe kapatıldığı, kütlelerin yürüyüş yaptığı ya da bisiklete bindiği faaliyetleri görmeniz mümkün hale gelmiştir.
  İlk kez 2002 yılında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası ile belediyeler sürdürülebilirlik, kent ulaşımı , güvenli ve genişletilmiş yaya yolları, alternatif ve çevreyle dost toplu taşıma modelleri, vatandaşlar için alternatif toplu taşıma modellerinin yaygınlaştırılması konusunda yaptıkları çalışmalar ile 16 - 22 Eylül tarihleri arasında "Otomobilsiz" yaşama dikkat çekme amacıyla bir dizi faaliyetler düzenleyerek vatandaşların katılımlarını sağlamaktadırlar. Bu kapsamda Avrupa Komisyonu her yıl bir tema belirleyerek katılımcı yönetimleri bu tema kapsamında etkinlikler düzenlemeye davet etmektedir. Örneğin 2020 yılı için belirlenen tema "Herkes İçin Sıfır Karbon Salınımlı Hareketlilik"tir.
  Belediyeler hem bu hafta kapsamında yaptıkları etkinliklerle; hem de yıl içinde yaptıkları sürdürülebilir ve kalıcı uygulamaların raporlarını Avrupa Hareketlilik Haftası'nın sitesine raporlamaktadırlar. Akabinde yetkililer bu raporları denetleyerek başarılı olan uygulamaları ve yerel yönetimleri ödüllendirmektedirler. İşin ucunda reklam ve ödül de olunca rekabet de kıyasıya olmakta ve yapılan etkinliklerin reklamlarının yapılması önem kazanmaktadırlar. Eeee ne demişler parayı veren düdüğü çalar....
  (bkz: )hareketlilik.tbb.gov.tr/...
  (bkz: )mobilityweek.eu/...
  #1892 hatshepsut | 3 ay önce