veba

 1. 1
  1957 Nobel Edebiyat ödülü sahibi Cezayir doğumlu Fransız yazar ve düşünür Albert Camus'nun (1913-1960) büyük ses getiren ve bir Fransız kentinde (Cezayir-Oran) yaşanan veba salgınını konu edinen özgün adı "La Peste" olan 1947'de basılan romanıdır.

  Veba'daki bütün karakterler neredeyse iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar az, başından sonuna olaylar çok büyük bir değişim göstermiyor. Yakın zamanda atlattığımız pandemi nedeniyle okuyucuya, "yaaa! Bizde bunları yaşadık, hissettik, gördük" dedirtebilecek birçok ayrıntı ve anlatıyla dolu. Yani "veba" okunacaksa okumak için en iyi zamanlardan birisi bu zamanlar diyebilirim. Tabi ki, Covid-19'un peşimizi bırakacağı ümidiyle bunu söylüyorum....

  İlk okuduğum Albert Camus romanı olması nedeniyle ve yazarın tarzına yabancı olduğumdan edebi tarzını biraz yavan bulduğumu söylemeliyim. Veba, edebi eserden ziyade sanki insan ve insan davranış ve psikolojisi üzerine yazılmış bir denemeye benziyor.

  Kitabın ve yazarın isminin çok meşhur olması insanda büyük beklentiler doğurabiliyor. Fakat yine de Albert Camus'yu bu eseri ile tanımış olmaktan pişman değilim ve insan davranış ve duygularını dürüst bir biçimde ve olabildiğince objektif olarak ele aldığını söyleyebilirim. Yazarın edebi eserine değil ama "insan" olarak kendisine olan bağlılığım arttı. Diğer kitapları hakkındaki kısa yazıları da okuyunca yazarın dünya felsefesini kitaplarına taşıdığını hissettim ve bu nedenle edebi bir beklenti içerisine girmeden eserlerini (Sisifos Söyleni, Başkaldıran İnsan vd.) okumaya devam edeceğim.


  Can Yayınları'nca 1. baskısı 1997'de yapılmış olan kitabın Ekim 2009'daki 270 sayfalık 13. baskısını okudum. 2019'da kitap 42. baskısını yapmış. Fransızca aslından çeviren Nedret Tanyolaç Öztokat. Kitabın saman kağıt olması okumayı biraz zevksiz kılıyor, kitapta hiçbir dipnot veya sonnotun bulunmayışı da bence bir eksiklik. Örneğin salgının yayıldığı Oran kentinin gerçek mi kurgusal bir kent mi olduğunu ayrıca araştırmak zorundasınız. (Gerçek bir kent, veba salgını ve büyüklüğü kurgusal). Kitabın goodreads puanı 4.0/5.0

  isbn: 978-975-510-767-7
  kitapyurdu bağlantısı

  (bkz: kızıl veba)
  #1888 vonidi | 3 ay önce