Dokuzla Dokuz Arasında

 1. 1
  Avusturyalı yazar Leo Perutz'un (1882-1957) 1918'de "Zwischen neun und neun" özgün adıyla yayımlanan, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dönemi Viyana'sında geçen, "Stanislaus Demba"nın trajikomik 12 saatinin ele alındığı, anlatım biçimi ve hikayenin yaratıcılığı açısından değerli olduğunu düşündüğüm romanıdır.

  Hikayenin içindeki olay örgüsü insanı yeterince tatmin etmeyebilirse de romanınn büyük bir bölümünde okuyucuyu merak içinde bırakacak bir gizem özenli bir şekilde korunuyor. Kitabın sonundaki mesaj da hikaye ile bütünleşik olduğundan hayal kırıklığına uğratmadığını söyleyebilirim.

  Gerçekten ilginç ve özgün bir karakter olan Stanislau Demba, insanın bilerek veya istemeden kendisini nasıl bir çıkmaza sürükleyebileceğini gösteriyor. Romanda, dokuz ile dokuz arasındaki 12 saatte geçen olaylar kimiminizin ve belki de birçoğumuzun öyle veya böyle 19 ile 69 arasındaki 50 yılını özetliyor. Bu yola Demba çıkmazı diyelim ve kitabın kiwisözlük girdisinden başarıyla çıkalım.

  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nın Modern Klasikler Dizisi'nin 151. kitabı olarak ilk baskısı Nisan 2020'de yapılmış. 195 sayfalık romanın Almanca'dan Türkçe'ye çevirisi başarılı bir şekilde Zehra Aksu Yılmazer tarafından yapılmış. Kitabın Goodreads puanı 3.98/5.00

  iSBN: 978-625-7070-46-1
  Kitapyurdu bağlantısı

  Ayrıca yazarın değerli diğer bir eseri için
  (bkz: Leonardo'nun Yahuda'sı)
  #1887 vonidi | 3 ay önce