ignacy Jan Paderewski

 1. 1
  İki kelimeyle: "Piyanist Başbakan". 18 Kasım 1860 - 29 Haziran 1941 tarihleri arasında yaşamış, Polonyalı besteci, piyanist ve eski Polonya Başbakanıdır.
  Rivayet odur ki
  Ünlü müzisyen başbakan olarak Paris'e gitmiştir.
  Seyahat sırasında kentte dolaşırken bir üniversite öğrencisi Paderewski’nin yanına yaklaşır ve “Siz ünlü piyanist Jan Paderewski değil misiniz?” diye sorar. Paderewski “Evet, bendim” diye yanıtlar soruyu.
  Öğrenci “Pekiyi, ya şimdi?” diye sorar. Paderewski “Şimdi Polonya Başbakanıyım” dediğinde üniversite öğrencisi; “ne büyük bir düşüş!” der.

  Paderewski bu sohbeti dert edinmiş ve bir sohbetinde siyasal düzeni şu şekilde eleştirmiş:

  “Piyanonun tuşlarına hükmetmek devlete hükmetmekten zormuş meğer! Başbakanken ırmak geçmeyen yere köprü vaadedersiniz ve herkes inanır. Halkı kandırarak devlete hükmedebilirsiniz ama 7 oktavlı bir piyanoda “fa” sesine basıp “do” diye yutturamazsınız. Notalar sizi gerçeğe, yalnızca gerçeğe, matematiksel ölçüye, tartıya, armoniye, melodiye doğru sesi vermek için doğru tuşa basmaya mecbur eder. Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır…”

  Efendim çok uğraştıysam da bu rivayeti doğrulayamadım şahsen ama “Piyanonun tuşlarına hükmetmek devlete hükmetmekten zormuş meğer!“
  sözünün bazı İngilizce kaynaklarda "Piano playing is more difficult than statesmanship. it is harder to awake emotions in ivory keys than it is in human beings." olarak yer aldığını gördüm.
  #1874 hudebey | 4 ay önce