ayla (2017)

 1. 1
  Can Ulkay'ın yönettiği Yiğit Güralp'in senaristliğini yaptığı 2017 çıkışlı Türk-Güney Kore ortak yapımı, bir Kore Savaşı'nda görev yapan bir Türk astsubayı ile koreli küçük çocuğun yürek dağlayan gerçek hikayesini anlatan dram filmidir. Filmin özgün uluslararası ismi "Ayla: The DAughter of War" (Ayla: Savaşın Kızı) 2 saatlik filmin imdb puanı 8.5.

  Gerçek hayattaki Süleyman Dilbirliği'nin gençliğini İsmail Hacıoğlu yaşlılığını Çetin Tekindor, minik Ayla'yı Kim Seol oynamış. Filmdeki diğer ünlü oyuncular Ali Atay, Meral Çetinkaya, Altan Erkekli. Filmde oyunculuğu en çok hoşuma gidenlerden biri Ali Atay'dı.

  Gerçek hikayeden neredeyse hiç ayrılınmamış diyebilirim. Zaten, film de başarısını insanın ruhuna dokunan gerçek hayat hikayesine borçlu. Keşke savaş sahneleri de özenle çekilse imiş. Gerçek hikayeyi anlatan Koreli "Munhwa Broadcasting Corporation" yapımı " Koreli Ayla (2010) belgeselinin linki

  Filmin tanıtımı
  imdb sayfası

  (bkz: Koreli Ayla (2010))

  -- spoiler --


  Filmde sokağı yıkayıp filmi çekmişler, o kadar gözüme battı ki, filmi çevirenler bunu nasıl görememiş anlayamıyorum. Hele savaş sahneleri... Onlar da bir o kadar özensiz ve inandırıcılıktan uzaktı. Neredeyse çok iyi bir hikayeyi mundar edeceklermiş. Filmi Güney Koreli ortağın kurtardığını düşünüyorum.

  Çok yakınımdan biliyorum. Allah kimseye annesizlik ve babasızlığı yaşatmasın. İnsan hayatında hep yerinin doldurulması mümkün olmayan bir eksiklik hissediyor. Hani insan hiç görmediği, hatırlamadığı bir insanı özler mi, ama özlüyor işte. Annesiz, babasız sevgisiz yarım kalmış bir hayat, bir insan ruhu...  -- spoiler --

  #1832 vonidi | 1 ay önce