türkiye barolar birliği

 1. 1
  türkiye'deki her il barosunun katılımıyla oluşan, kamu kurumu niteliğinde, meslek kuruluşudur. her baro ayrı ayrı tüzel kişiliğe sahiptir, barolar birliği de ayrı tüzel kişiliğe sahiptir. bugünlerde çokça gündeme gelmektedir, zira başkanı metin feyzioğlu sıkı bir iktidar karşıtı iken bir anda en güçlü alkışlayanlardan olmuştur ve son dönemde genel kurul toplanması taleplerini hep reddetmiş, mahkeme kararını bile uygulamamak için direnmenin yollarını aramaktadır.

  Barolar Birliği'nin kurulması ilk kez Ocak 1934'te İzmir'de düzenlenen Türkiye Avukatlar Kongresi'nde gündeme getirilmiş ve 5 gün süren toplantıya katılan baro temsilcileri, "Türkiye Avukatlar Birliği"nin kurulmasını kararlaştırmışlardır. Ancak, alınan bu karara rağmen, 27 Haziran 1938 de kabul edilerek 1 Aralık 1938' de yürürlüğe giren ve günün koşullarına göre pek çok ileri yeni hüküm içeren 3499 sayılı Avukatlık Kanunu'nda Barolar Birliğine yer verilmemiştir.

  Daha sonraki yıllarda toplanan baro temsilcilerinin, (1957'de Ankara'da ve 1958'de İzmir'de), Türkiye Barolar Birliği'nin kurulmasının gerekliliği konusunda tam bir görüş birliğine vararak bu amaçla başlattıkları ön çalışmalar sonunda, 16 Mayıs 1963'te hazırlığı tamamlanarak 7 Temmuz 1969 tarihinde yürürlüğe giren 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ile "Türkiye Barolar Birliği" nin kurulması yasal olarak da kabul edilmiştir.

  Kanun ile Kurulması Öngörülen Barolar Birliği’nin kuruluş hazırlıkları Kanunun geçici 10.Maddesi uyarınca tamamlandıktan sonra ilk toplantı 9-10 Ağustos 1969 günü Ankara’da Yeni Sahne Salonunda yapılmıştır. Başlangıçta 52 baro temsilcisiyle kurulmuş olan Türkiye Barolar Birliği, bugün 79 baronun katılımı ile yaklaşık 100.000 avukatı temsil etmektedir. Birliğin merkezi Ankara' dadır.

  4 yılda bir yenilenen seçimlerle göreve gelen yönetimler tarafından idare edilen Türkiye Barolar Birliğinin organları şunlardır:
  Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu,
  Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı,
  Türkiye Barolar Birliği Başkanlık Divanı,
  Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu,
  Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu,
  Türkiye Barolar Birliği Denetleme Kurulu.
  #1816 eru | 2 ay önce
   
 2. 2
  Türkiye Barolar Birliği, Türkiye'nin en önemli meslek örgütlerindendir. Her ne kadar son zamanlarda başkan Metin Feyzioğlu şahsında hukuksuzluklara karşı gereken duruşun sergilenemediği eleştirisi yapılmaktaysa da bu görüşlere tamamen katılmak mümkün değildir.
  Şöyle ki; Metin Feyzioğlu dönemin Adalet Bakanı ile ya da Cumhurbaşkanı ile görüşmeden, ortak bir zemin bulmadan meslek sorunlarının tek başına nasıl çözebilir? Çözemez. Görüşürse de iktidara yakın olmakla suçlanacak. Çıkmaz.
  Gelelim Genel Kurul talebinin reddine. İşte bu konu düşündürücü. Ankara 5. İdare Mahkemesi kısa süre önce Olağanüstü Genel Kurul yapılmasını red kararının yürütmesini durdurdu. Talepte bulunan 12 baro başkanlığı arasında İstanbul, İzmir, Ankara gibi çok önemli baro başkanlıkları var. Ancak İdare Mahkemesi kararına TBB başkanlığı itiraz etti. Bakalım ilerleyen günlerde ne olacak?
  #1824 hudebey | 1 ay önce
   
. . .