whiplash (2014)

 1. 1
  2014'de çıkmış bağımsız yapım (indie) türündeki şaheser filmdir. 3 oscar ve sayısız diğer ödül kazanmıştır. imdb puanı 8.5. olup imdb'de En çok oylanan filmler arasında 45. sıradadır. Jazz müziğini veya davulu seviyorsanız iki katı etkilenirsiniz. 105 dk'lık filmin yönetmeni ve senaryo yazarı Damien Chazelle'dir. Gerçek hayattan uyarlandığı iddia edilmiştir. Tam olarak öyle olmasa da filmin yönetmeni ve senaristi kendi öğrencilik deneyimlerinden etkilendiğini belirtmiştir.

  "Whiplash" filmde çalan Hank Levy'e ait eserlerden biridir. Türkçe anlamları (1) kazaya bağlı (araba, trafik vs. kazası) travma ve omurga incinmesi ve (2) kırbaç ucudur. Kırbaç ucu ve kırbaç ucunun insana veya bir yarış atına vurulduğu zaman yarattığı acı ve his. Yani bu kadar iyi bir isim seçilebilirdi. Bu isim koyma becerisinin farkına ancak bu yazıyı yazarken varmış olsam da her türlü aydınlanmak güzel.

  Filmde 2 ana karakter var. (Jonathan Kimble) "J. K. Simmons", Müzik hocası "Terence Fletcher" rolü için biçilmiş kaftan karizması, imajı, fiziği, sesi, görüntüsü vs. her yönüyle mükemmel bir seçim. Filmin başarısı ve iyi oyunculuğu ile meyvelerini (oscar, golden globe, bafta, Screen Actors Guild Awards, AACTA vd.) fazlasıyla topladı. Genç müzisyeni "Andrew Newman" oynayan "Miles Teller"ın da oyuncuğu başarılı.

  Film, en iyi yardımcı erkek oyuncu (J. K. Simmons), en iyi film kurgusu (film editing), en iyi ses kurgusu (sound mixing) dallarında oscar ödülü kazanırken, en iyi sinema filmi, en iyi senarist ve uyarlama senaryo dallarında da oscar ödüllerine adaydı.

  Filmin sonunda insana üzerinde düşünmesi için güzel sorular bırakır. Spoiler olmaması için konu hakkında hiçbir açıklama yapmıyorum. Film şu an Netflix Türkiye'de yok.

  Filmin müzik albümünü de (soundtrack) defalarca youtube'de ve telefonuma indirip dinledim.

  İzlerken davulda İstanbul'da üretilen "İstanbul Agop" ve "Bosphorus" marka zilleri de görebilirsiniz.

  Bir alıntı...
  "Not, quite my tempo"
  "Tam olarak istediğim tempo değil"


  -- spoiler --


  imdb linki
  tanıtım linki
  film müzikleri linki

  Terence Fletcher : İngilizce'de söyleyeceğim bu iki kelimeden daha zararlı iki kelime daha yok "iyi iş(ti)".
  (Terence Fletcher : There are no two words in the English language more harmful than "good job")  -- spoiler --

  #1719 vonidi | 2 ay önce