wuhan

 1. 1
  60 milyonluk hubei eyaletinin başkenti olup bu kent de 11 milyon nüfusa sahip. çin'in nispeten orta doğusunda yer alıyor. dünyanın en uzun 3. nehri olan yangtze üzerindeki şehirlerden biridir. tabi gelişmiş, büyük bir şehir olmasına rağmen bir pekin, guangzhou, şangay gibi olmadığı için kimse adını 4 ay öncesine kadar pek duymamıştı.

  adını duyurması sars-cov-2 yani covid-19 hastalığına neden olan yeni tip koronavirüs ile oldu, bugün bütün dünya adını biliyor, ne yedikleri, neyden bulaştığı henüz kesin değil ancak virüs buradan çıktı ve çok hijyenik bir mutfak kültürlerinin olmadığı kesin. 50 bin vaka oldu bu şehirde, new york vaka sayısında burayı geçse de, italya şehirlerinde buradan fazla ölüm yaşansa da, virüs buranın adıyla anılacak artık.

  2 ay katı karantina tedbirleri uygulandı, 2 haftada sadece 20 yeni vaka tespit edildi, yani aşırı sert tedbirler ile virüsün yayılması durdurulabiliyor, bu kesin ancak nereye kadar uygulanacak bu tedbirler onu bilmiyoruz. mesela bu hafta karantina tedbirleri aşama aşama kaldırılacak, önce kente giriş serbest hale gelecek, kent içi ulaşım kısmen serbest, 8 nisan'da da kentten çıkmak serbest hale gelecek.

  çin bütün dünya ile bağı kesilmiş durumda, zira son günlerdeki neredeyse bütün vakaları yurtdışı kaynaklı, ülke içinde bitirmiş neredeyse, bakalım wuhan'da karantina kaldırılırsa ne olacak?
  #1718 eru | 2 ay önce