patlayan kuyrukluyıldızlar-ekspresyonist öyküler

 1. 1
  1900'lü yılların başlangıcında Berlin'de doğan ekspresyonist edebiyat akımının öncü yazarlarının çeviren zehra aksu yılmazer tarafından derlenmiş hikayelerinden oluşan bir seçki kitabı. Eserlerin tamamı almncadan çevrilmiş ve "Patlayan kuyrukluyıldızlar" kitapta yer alan 15 hikayeden sadece birinin adı.

  Seçkiyi oluşturan çevirmenin önsüzünden ekspresyonizmin, avangard bir akım olduğunu, empresyonizme tepki olarak doğduğunu, sürrealizm ve dadaizmden önce cesur yaklaşımlar ile ezberleri bozduğunu, birinci dünya savaşı öncesi toplumsal krizin tetiklediği bir akım olduğunu, ilk dönem yazarlarının en sevdiği temaların "yeni insan", kültürel devrim, delilik, yalnızlık, erotizm, büyük şehirlerdeki bohem hayat, kıyamet imgeleri ve intihar olduğunu ve önceye ve sınırlara bağlı kalmadan tamamen deneysel bir yeniden yaratma faaliyeti olduğunu öğreniyoruz.

  Seçki hikayeler ve yazarları:
  Altın Bomba (Franz Held)
  Tavistock Meydanı'ndaki Suç (Oskar Panizza)
  Patlayan Kuyrukluyıldızlar (Paul Scheerbart)
  Satürn'ün Halkası (Gustav Meyrink)
  Teşrih (Georg Heym)
  Fagot (Wassily Kandinsky)
  Bir Çocuğun Kahramanlığı (Mynona)
  Kalbim Sağlıklı Olsaydı (Else Lasker-Schüler)
  Rüya ve Cinnet (Georg Trakl)
  Son Adam (August Stramm)
  Bacak Muhabbeti (Alfred Lichtenstein)
  Pervane (Theodor Däubler)
  Grand Hotel Metafizik (Hugo Ball)
  Akbaba (Franz Kafka)
  Dev Agoag (Robert Musil)

  Bazı hikayeleri (Pervane, Satürn'ün Halkası gibi) kafam yorgun olduğundan ve konular metafizik bir çevreyle bağlantılı olduğundan anlamlandırmakta zorlandığımı söyleyebilirim. Hikayelerin çoğu sıradışı ve denyesel bir konu seçkisi, anlatım tarzı veya mesaj taşıyorlar. Yazarların yaşadıkları dönem (birinci dünya savaşı öncesi almanyası), idealleri, yaşam tarzları ve edebi amaçları dikkate alındığında yazarları anlamak kolaylaşıyor.

  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Modern Klasikler Dizisi'nin 122. kitabı olarak ilk baskısı kasım 2018'de yapılmış. 84 sayfalık kitabın çevireni ve seçkileri oluşturan Zehra Aksu Yılmazer kitabın son 8 sayfasını "kısa biyografimsiler" olarak kitapta hikayeleri yer alan yazarların hayat hikayelerine ayırmış.

  isbn: 978-605-295-631-1
  kitapyurdu bağlantısı
  #1519 vonidi | 1 ay önce