meselenin özü

 1. 1
  20.yy'ın önemli yazarlarından biri olan İngiliz Henry Graham Greene'in (1904-1911) yazdığı en iyi romanlardan biri. 1948 tarihli eserin özgün adı "The Heart of The Matter".

  İkinci dünya savaşı sırasında İngiliz sömürgesi Sierra Leone'de emniyet müdür yardımcısı görevinde bulunan Scobie ve onun etrafında gelişen olaylar anlatılıyor.

  Kendisi de sömürgelerde Britanya Gizli Servisi'ne (Mi-5) hizmet etmiş olan yazar, emniyet müdür yardımcısı Scobie'nin gözünden afrika sömürgelerindeki yaşamı ve insan ilişkilerini gerçekçi bir şekilde ortaya koyuyor. Katolik inanışa sahip, basit sağlam kuralları olan Scobie'nin iç çatışmaları, tanrı ile yüzleşmesi, yolsuzluğun kural olduğu Afrika'da kendisi, etrafındakiler ve inandığı tanrıya karşı dürüst kalmak için verdiği mücadele anlatılıyor. Olay örgüsü polisiye bir romandan ziyade psikolojik roman kıvamında. Anlatımın sadeliğinden kendinizi 1940'ların Sierra Leone'sinde hayal edebilir, Scobie üzerinden kendi iç hesaplaşmanızı da yapabilirsiniz. Özellikle benzer şeyleri yaşadıysanız.

  Herkese iyi olmanın, her zaman doğruyu yapmanın imkansızlığı karşısında, bazı tercihlerin yapılması zarureti doğduğunda ve özellikle önceden çiğnenmemesi gereken kurallar çiğnenmişse hala doğru bir tercih yapmak mümkün mü!

  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Modern Klasikler Dizisi'nin 132. kitabı olarak ilk baskısı mayıs 2019'da yapılmış. 346 sayfalık kitabın çevireni ise Mina Urgan (1915-2000).

  isbn: 978-605-295-828-5
  kitapyurdu bağlantısı

  -- spoiler --


  Herkese iyi olmanın, her zaman doğruyu yapmanın imkansızlığı karşısında, bazı tercihlerin yapılması zarureti doğduğunda ve özellikle önceden çiğnenmemesi gereken kurallar çiğnenmişse hala doğru bir tercih yapmak mümkün mü! İnsanoğlu bütün gerçekleri bilebilse idi, meselenin özünü, can damarını bulabilseydi belki bu soruyu ve daha bir çoğunu cevaplayabilecekti.

  Scobie de bulamadığından cevabı da aklındaki tanrı denkleminden çıkıp kaçmakta buluyor... Nasıl kaçtığını yazacak kadar da spoiler vermeyelim.


  -- spoiler --

  #1518 vonidi | 1 ay önce