figaro'nun düğünü veya çılgın gün

 1. 1
  Çok yönlü, değerli fransız aydın ve sanat adamı Pierre Beaumarchais'ın (1732-1799) ününü borçlu olduğu romantik komedi türündeki 3 "Figaro" oyunundan ikincisidir. İlk oyunun adı "Sevilla Berberi veya Nafile Tedbir", son oyunun adı ise "Suçlu Anne veya Diğer Tartuffe"dir. İkinci oyunun özgün adı "La Folle Journée, ou Le Mariage de Figaro"dur. 5 perdelik Eser 1778'de yazılmış ve ilk defa 1784'te oynanmış.

  İlk Figaro oyunu olan "Sevilla Berberi veya Nafile Tedbir"in ününden dolayı bu oyun da çok büyük bir başarı elde etmiştir. "W. A. Mozart"ın müziği ve "Lorenzo Da Ponte"ın düzenlemesiyle oyunun operası da yapılmıştır.

  Bitmek bilmeyen baş döndüren kıvrak entrikalarla dolu hikaye İspanya'da geçmekte. Oyunun ana karakterleri Kont Almaviva, eşi kontes almaviva, Figaro ile Figaro'nun nişanlısı ve kontes'in baş oda hizmetçisi Suzanne'dır. Bunun haricinde metni olan 14 karakter daha mevcut.

  İlk oyunda figaro, kont almaviva'ya (endülüs derebeyi) aşkı konusunda yardımcı olmuş iken bakalım kont, figora'ya (sevilla berberi'ne) aynı konuda yardımcı olacak mıdır? Tabi burada hikayeye renk veren unsur "feodal dönemde derebeylerinin sahip olduğu "ilk gece hakkı" (gerdek gecesi hakkı) oluyor.

  Yaşadığı dönemde Beaumarchais, topluma hükmeden kesimin yaşantısına ve toplum düzenine getirdiği eleştiriler nedeniyle çok sıkıntıya girmiş. Eserinin birçok yerinde günümüzde de farklı şekillerde devam eden bu adaletsizlik ve ikiyüzlülüklere açık birçok gönderme mevcut. Üstelik yazar bizi dahi (Babıali, muhammetçiler diyerek) boş geçmemiş. 5. perdedeki monologu ile yazar kendini ve uğradığı haksızlıkları bunları yapanların yüzüne vuruyor. Bu monolog nedeniyle XVi. Louise'in de vetosunu yemiş.

  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi'nin 359. kitabı olarak ilk baskısı ağustos 2019'da yapılmış. 199 sayfalık kitabın çevireni Berna Günen (1979).

  isbn: 978-605-295-904-6 (Karton kapaklı) 978-605-295-905-3 (Ciltli)
  kitapyurdu bağlantısı
  #1517 vonidi | 1 ay önce