paul ile virginie

 1. 1
  Fransız yazar ve botanikçi Jacques Henri Bernardin de Saint-Pierre(1737-1814) tarafından yazılmış Fransız sömürgesi küçük bir ada olan Mauritius'ta (Île de France'ta) geçen kısa bir aşk hikayesi... Fransız İhtilali'nin hemen öncesinde 1788 tarihinde yayımlanmış eser yazarın en önemli ve bilinen eseri.

  Zamanında çok beğenilen bir çocuk kitabı imiş. Herhalde çocukların daha olgun olduğu zamanlarda ve entellektüel bir çevrede. Çünkü eğitici yönü güçlü olsa da okurken hiç çocuklar için yazılmış olabileceğini düşündürmedi.

  Mauritius adası Afrika kıtası ve Madagaskar adasının doğusunda Hint okyanusu'nda yer alıyor. Yazar hikayenin geçtiği Mauritius adasında belli bir dönem bitkileri incelemek için bulunmuş, hikayesinde yer verdiği sömürge valisi Mahé de La Bourdonnais ile dostluk kurmuş. Anlatılan hikayenin zevkini kaçıracak ayrıntılar vermeden, kitabın eğitici nitelikte bir hayat felsefesi sunduğunu, insanın hayatta karşısına çıkacak problemlerle nasıl baş edebileceğine dair tavsiyeler verdiğini ve gerçek mutluluğun ılımlı bir dini inanış sahibi olmak, erdemli bir hayat sürerek başkalarına yardım ve iyilik etmek ile kazanılabileceği mesajını verdiğini söyleyebilirim.

  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi'nin 364. kitabı olarak ilk baskısı ekim 2019'da yapılmış. 113 sayfalık kitabın başarılı çevirmeni ise İlkay Atay (1987).

  isbn: 978-605-295-951-0 (karton kapaklı) 978-605-295-950-3 (ciltli)
  kitapyurdu bağlantısı
  #1510 vonidi | 2 ay önce