En Hakiki Mürşit-Gülleylâ'ya Anılar

 1. 1
  Azra Erhat'ın (1915-1982) büyük kısmını 1971'de uydurma, saçma sapan deliller kullanılarak suçlanıp 4 ay tutuklu kaldığı Maltepe Askeri Cezaevi'nde yazdığı, 5 kitap olarak düşündüğü anılarının tamamlayabildiği ilk bölümü-kitabı.

  Cezaevinden çıkmasa büyük ihtimal 5 kitabı da tamamlayacaktı. Cezaevinden tahliye oluşuna ve ilk kitabını orada tamamlayamamış olmasına gerçekten üzülmüş. Anılarının bu ilk bölümünü ancak 5 sene sonra 1976 senesinde tamamlayabilmiş.

  Türkiye'nin ender kadın aydınlarından. 1915 doğumlu yazarın anıları İstanbul'un işgaliyle başlıyor, İzmir ve Avrupa'ya doğru yayılıyor ve tekrar Türkiye. Yetişme süreci ve Avrupa tecrübesi etkileyici... Dil öğrenme ve öğrendiği dillerde gelişmesi... Türkiye Cumhuriyeti'nin yeşerme dönemi ve Azra Erhat'ın gözünden Atatürk ve Atatürk'ün çağdaş Türkiye ideali.

  İnsan okuyor ve devam kitaplarının yazılmamış olmasına üzülüyor. Kendisi de bu ihtimale yer vermiş: "Gülleylâ'ya Anılar ya hiç tamamlanmayacak, kitap olmayacak ve öldükten sonra güdük bir "posthumus" diye yayımlanacak ya da ben kendim asıl düşündüğüm yapıtı sonraya bırakarak, araya bir ek bölüm koyacağım. "

  Bu arada Gülleyla, Azra Erhat' ın yeğeni, anılarını ona hitaben yazdığını fakat onun adıyla bütün okuyucularına seslenmek istediğini belirtiyor.

  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan kitabın ilk baskısı Ocak 2020 tarihli. Kitap dizin hariç 205 sayfa.

  isbn: 978-625-799-29-8
  Kitapyurdu bağlantısı
  #1497 vonidi | 2 ay önce