Parasite

 1. 1
  Bong Joon Ho'nun senaryosunu yazdığı ve yönettiği 73. BAFTA ödülleri (2020)'nde en iyi yabancı film ve en iyi özgün senaryo ödüllerini almış 2019 yılı Kore yapımı komedi /suç / drama / gerilim (özetle kara mizah) filmi. imdb puanı 8.6 olan eserin büyük bir kısmının kavgasız, dövüşsüz, eğlenceli ve komedi tarzında olduğunu da belirtelim.

  Film ayrıca 6 dalda oscar'a aday gösterilmiş, Golden Globe (ABD) 2020 ve AACTA'da (Avustralya) 2020 ödüllerinde en iyi yabancı film ödülünü almış. film ve yönetmeni Bong Joon Ho Cannes Film festivalinde Palme d'or (Altın Palmiye) en büyük ödülüne layık görülmüş. Bunlar haricinde de filmin dünya çapında aldığı sayısız ödül var.

  Film başından sonuna kendini izlettiriyor. Filmin sonunda öldürücü bir vuruş ya da doğrudan bir mesaj beklemeyin. Ben nedendir bilinmez böyle bir beklentiye girdim. Gelmeyince biraz yadırgadım. Güzel ve sürprizlerle dolu bir senaryo var ama filmin konusu Shakespeare vari işlenmiş. (Yani ne etliye ne sütlüye, haklı veya haksız, doğru veya yanlış yok)

  Uzun (125 dk) ama akışı çok rahat olan güzel bir film, herkese tavsiye edilir.

  Filmin başında göreceğiniz aile babası rolünü oynayan Kang-ho Song Kore'li önemli oyunculardan biri. Daha önce de "The Secret Reunion" adlı filmde polis rolünde izlemiştim kendisini. Açıkçası filmde rolüne gitmeyen tek bir oyuncu yok. Koreliler film ve dizi endüstrisinde çok yol aldılar.

  -- spoiler --


  "En iyi filmler hakkında hiçbir şey bilmediğiniz filmlerdir." (V.)
  Filmi izlemeden tanıtımını izler, spoiler'ı da okursanız artık, sağlık olsun.

  Tanıtım videosu bağlantısı

  Yukarıda filmin sonunda beklediğimi söylediğim mesaj, toplumlarda hangi grubun parazit tanımına uygun olduğu ile ilgiliydi. Senaryo icabı ekonomik olarak güçsüz insanlar parazit olarak işlenmiş ve gösterilmiş. Filmin sonunda da bunun aksi yönünde bir mesaj yok. Altan alta verilen diğer mesajlar ise;

  - Zenginseniz, çevrenize karşı iyisinizdir, güzel bulunursunuz, pürüzsüz ve kolay hayat sizden kötülük yapmanızı beklemez, kötü olmanızı gerektirmez.
  - Mutlu olmak için zengin olmak gerekir.
  - Zengin olmak için hırsla mücadele ederken .ok yoluna gidebilir ve sevdiklerinizi kaybedebilirsiniz.
  - Ama yine de zengin olup "o evi" alıp babanızı kurtarabilirsiniz.

  (bkz: 73. Bafta ödülleri (2020))


  -- spoiler --


  #1483 vonidi | 6 ay önce