8 ocak 2020 iran uçak kazası

 1. 4
  İran'ın 3 gün içerisinde sorumluluğu alması bir Ortadoğu ülkesi için övünülecek bir şey. 8 Ocak'ta düşürdüler, 11 Ocak'ta kabul ettiler.

  Mesela bizde kaçakçılık yaptığı iddia edilen aralarında çocukların da bulunduğu 34 sivilin uludere'de roboski katliamında TSK tarafından bombalanmasında kimse sorumluluğu kabul etmedi. İsrail Silahlı Kuvvetleri, bizim vatandaşlarımızı Mavi Marmara adlı gemide öldürdüğü için sorumluluk kabul etmedi. Bizim iktidarımız da buna eyvallah dedi, üstünü örttü. Muhtemelen Rusya'ya bağlı güçlerin düşürdüğü MH17 için ise aradan 5 sene geçmesine rağmen Rusya hala sorumluluk kabul etmiyor.

  İran kazayı "kriz zamanlarında gerçekleşen bir insan (devrim muhafızının) hatası" olarak duyurdu. Uçağın iran'da askeri üsse yakın geçtiği için vurulduğu söylendi. Havacılık Kurumu başkanı keşke bu günü yaşamasaydım da ölseydim dedi. Hata kabullenildi, özür dilendi, tazminatlar da ödenecektir. Yine de sonuç değişmeyecek. İran kendini tüm dünyaya rezil etti.

  Bu kazayla bağlantı olarak şu da dile getirilebilir. İran'ın uçağı düşürdüğüne ilişkin kanıtlar ortaya takır takır konulurken, PKK/YPG/PYD ve Mazlum Kobani'den daha etkin bir şekilde ve arkasında büyük bir güçle IŞID ile savaşmış, Irak ve Suriye'de şehirleri ablukadan kurtarmış bir yabancı ordu generalinin, istihbarat başkanının (Kasım Süleymani'nin) ABD açısından suikast ile yabancı bir ülkede öldürülmesini gerektirecek nasıl acil ve hemen yok edilmesi gereken bir tehdit oluşturduğunu ABD Başkanı neden kanıtlarıyla açıklayamamıştır. ABD başkanı 3. dünya savaşı başlatabilecek bir kararı neden senatoya danışması gerekirken danışmadan vermiştir.

  ABD'nin, hukuksuz ve düşmanca eyleminin kaza ile bir dünya savaşı başlatabileceğine şahit olduk. Olay tek bir yanlış karar ve tesadüfe bakıyor. İran'ın füze saldırısında yanlışlıkla ABD askerlerinin vurulduuğunu düşünün. Filler ülkelerinden uzakta insan hayatının karınca kadar değerinin olmadığı ortadoğu'da tepişti. 176 can dünyamızı terk etti.

  Uçağın vurulma anının videoları, uçak mobil füze rampasından atılan iki TOR füzesiyle vuruluyor.
  Bağlantı 1 Bağlantı 2 Bağlantı 3
  #1213 vonidi | 9 ay önce
   
 2. 3
  İran tarafından "insan hatasıyla" düşürüldüğü kabul edilmiştir. İran dışişleri bakanı javed zarif de bir tweeti ile resmen kabul etmiş. Zaten ilk günden şüpheliydi ve bu şüphe giderek büyüdü, görüntüler çıktı çok net olmasa da. Sonra kara kutunun verilmemesi, uçak kaza alanının temizlenmesi şüpheyi kuvvetli şüpheye çevirmişti.

  Abd kasım Süleymani'yi öldürdü, iranlılar sivil uçağı düşürdü 176 kişiyi öldürdü, boş binaları bombaladı sobra cenaze töreninde izdiham ile 70 kişiyi öldürdü.

  (bkz: kasım süleymani'nin cenazesinde izdiham çıkması)
  #1212 eru | 9 ay önce
   
 3. 2
  İran'ın, ABD'nin Kasım Süleymani'yi öldürmesine missilleme olarak Ain Al-Assad havaüssünü balistik füzelerle vurmasından 3-4 saat sonra, Ukrayna uluslararası havayollarına ait Boeing 737-8KV WL marka/model uçak Tahran-Kiev seferini yapmak için havalandıktan kısa süre sonra düşüyor. İnsanın aklında da şüpheler oluşuyor.

  Uçak 06:11'de havalanıyor. Havalanından 20 km uzaklaşıyor ve 7900 ft (2.4 km) yüksekliğe çıkıyor. Daha sonra radardan kayboluyor. Uçaktan kuleye yardım için herhangi bir talep gelmemiş. Uçağın pilotlarca bir arıza nedeniyle geri döndürülmeye çalışıldığı belirtilmiş. Maalesef kazadan sağ kurtulan yok. Yolcuların en az 30'u da çocukmuş. Uçak düştüğünde yakıt depolarının dolu olması nedeniyle çok büyük bir patlama yaşanmış ve uçak parçaları 300 metre kadar uzağa dağılmış.

  Kazadan sonra İranlı yetkililer, kara kutuların bulunduğunu fakat hasarlı olduklarını ve bir kısım verinin kaybedilmiş olduğunu, kara kutuları uçağın üreticisi ve uluslararası sivil havacılık yetkililerine şu aşamada vermeyeceklerini söylemişler.

  Tesadüf denilemeyecek kadar şüpheli bir kaza. Belki de siyah giyinen abiler yeni bir silah denediler. Bariz bir şekilde olay "ben sıradan bir düşüş değilim" diyor. İran'da bu ölçekte büyük bir kaza (168 ölü) 10 sene önce 15.07.2009'da gerçekleşmiş, düşen ise Caspian havayollarına ait uçan tabut diye de bilinen Tahran-Erivan seferini yapan rus yapımı Tupolev 154m model bir yolcu uçağı.
  #1192 vonidi | 10 ay önce
   
 4. 1
  Ukrayna Hava Yollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı tahran'dan kiev'e gitmek için kalkmış, kalkıştan kısa süre sonra alev almış, Tahran’a yakın bir bölgeye düşmüş. Uçakta bulunan 167 yolcu yolcu ve 9 mürettebattan kurtulan olmamış. hayatını kaybedenler 82 İranlı, 63 Kanadalı, 11 Ukraynalı, 10 İsveçli, 4 Afgan, 3 Alman ve 3 de İngiliz.

  İran Havacılık Kurumu Başkanı Ali Abedzade, Ukrayna Hava Yyolları'na ait yolcu uçağının kara kutusunun Boeing firmasına teslim edilmeyeceğini, verilerin incelenmesi için kara kutunun hangi ülkeye gönderileceği konusunda henüz karar verilmediğini söyledi.

  Kaza ve iran-abd geriliminin ardından Ukrayna, fransa, ingiltere, iran hava sahası üzerindeki uçuşlarını durdurma kararı aldıklarını açıkladı.
  #1188 eru | 10 ay önce
   
. . .